Urbanizacija, proces rasta i širenja urbanih naselja, ima značajan utjecaj na okoliš i ekosustave. Brzi tempo urbanizacije donosi sa sobom brojne promjene u korištenju zemljišta, potrošnji resursa i emisiji štetnih plinova, što može imati dugoročne posljedice na okoliš.
Jedan od glavnih izazova povezanih s urbanizacijom je gubitak prirodnih staništa i fragmentacija ekosustava. Gradnja novih naselja, prometnica i infrastrukture često rezultira uništavanjem šuma, močvara i drugih ekološki važnih područja, što može dovesti do smanjenja bioraznolikosti i gubitka životinjskih i biljnih vrsta.
Osim toga, urbanizacija dovodi do povećane potrošnje resursa poput vode, energije i hrane. Povećana potražnja za tim resursima može dovesti do prekomjerne eksploatacije prirodnih izvora i iscrpljivanja zaliha, što može ugroziti opskrbu i stabilnost ekosustava.
Povećanje prometa i emisija vozila također predstavlja ozbiljan problem povezan s urbanizacijom. Gust promet i emisije iz vozila doprinose onečišćenju zraka i kvaliteti životne sredine, što može imati negativne posljedice po zdravlje ljudi i ekosustava.
Urbanizacija može dovesti do povećanja rizika od prirodnih katastrofa poput poplava, odrona tla i ekstremnih vremenskih događaja. Gradnja na poplavnoj ravnici ili na obroncima brda može povećati ranjivost naselja na prirodne nepogode i uzrokovati velike materijalne štete i gubitke ljudskih života.
Urbanizacija ima kompleksan i sveobuhvatan utjecaj na okoliš, s potencijalom da izazove štetne posljedice po ekosustave i ljudsko zdravlje. Stoga je važno provoditi politike održivog urbanog razvoja koje uzimaju u obzir potrebe zaštite okoliša, bioraznolikosti i resursa, kako bismo osigurali održivu budućnost za sve.