Kako da sami popravite sitne kvarove u kući

Svima nam se ponekad dogodi da u kući naiđemo na sitne kvarove koji nam mogu zadavati glavobolju. Bilo da se radi o curenju slavine, odlomljenoj ručki na vratima ili mrljama na zidovima, ovi problemi često mogu izgledati zastrašujuće, pogotovo ako nemamo iskustva s popravcima. No, dobra vijest je da mnoge od ovih sitnica možemo sami riješiti, uz malo strpljenja i pravih informacija. U nastavku donosimo nekoliko praktičnih savjeta kako da sami popravite sitne kvarove u svom domu.

1. Curenje slavine

Curenje slavine jedan je od najčešćih problema s kojim se susreću mnogi domaćinstva. Osim što je neugodno, može uzrokovati i povećane račune za vodu. Prvi korak u rješavanju ovog problema je utvrditi uzrok curenja. Obično se radi o istrošenom brtvenom prstenu ili oštećenoj matici.

Kako zamijeniti brtvu

Za zamjenu brtve potrebni su vam osnovni alati poput ključa, odvijača i nove brtve koju možete nabaviti u trgovini s građevinskim materijalom. Prvo, isključite vodu na cjevovodu i oslobodite napon u slavini. Zatim odvrnite maticu, izvadite staru brtvu i postavite novu. Nakon toga, ponovno sastavite slavinu i uključite vodu. Čak i ako nikada niste radili s vodovodom, ovaj postupak je jednostavan i može se obaviti u nekoliko koraka.

2. Odlomljene ručke na vratima

Odlomljene ili labave ručke na vratima također su čest problem, osobito u kućanstvima s djecom. No, nemojte očajavati! Ovaj problem možete lako riješiti bez potrebe za pozivanjem majstora.

Popravak ručke

Prvo provjerite je li ručka jednostavno labava ili je potpuno odlomljena. Ako je labava, često je dovoljno samo zategnuti vijke koji drže ručku. Ako je ručka odlomljena, bit će potrebno kupiti zamjensku. U trgovini možete pronaći različite vrste ručki koje se lako instaliraju. Sve što trebate su odvijač i malo strpljenja.

3. Mrlje na zidovima

Mrlje na zidovima mogu biti pravi izazov, posebno ako ste domaćin ili očekujete goste. Međutim, većina mrlja može se ukloniti s nekoliko jednostavnih koraka.

Kako očistiti zidove

Prije nego što krenete s čišćenjem, provjerite od kakvih su materijala zidovi. Za boje na bazi vode, jednostavna otopina sapuna i vode može učiniti čuda. Za tvrdokornije mrlje, možete koristiti blagi deterdžent ili specijalizirane proizvode za čišćenje. Uvijek započnite s malim dijelom zida kako biste provjerili kako boja reagira. Nakon čišćenja, osušite zid s mekanom krpom i uživajte u svom obnovljenom prostoru.

4. Problemi s rasvjetom

Ponekad se dogodi da svjetlo u prostoriji ne radi ili treperi. Ovi problemi mogu biti uzrokovani lošim žaruljama, ali i problemima s električnim instalacijama. Ako je žarulja stara, jednostavno je zamijenite novom.

Provjera električnih instalacija

Ako zamjena žarulje ne pomogne, možda je problem u instalacijama. U tom slučaju, preporučljivo je isključiti struju i provjeriti osigurače. Ako niste sigurni u svoje sposobnosti, uvijek je bolje konzultirati stručnjaka kako biste izbjegli potencijalne opasnosti.

5. Nepravilnosti u podovima

Ako imate drvene ili laminatne podove, s vremenom mogu nastati nepravilnosti ili šupljine. Ove sitne nepravilnosti ne samo da su estetski neprivlačne, već mogu biti i opasne.

Kako popraviti podove

Prvi korak je identificirati uzrok problema. Ako su podovi labavi, možda će biti potrebno dodati ljepilo ili podupirače. Ako se radi o ogrebotinama ili udubljenjima, dostupni su razni kitovi za popravak podova koji se lako koriste. Slijedite upute proizvođača i vaši podovi će izgledati kao novi.

Svaka kuća može imati sitne kvarove koji se mogu lako popraviti. Znanje o tim jednostavnim popravcima može vam uštedjeti vrijeme i novac, a osjećaj postignuća kada sami riješite problem ne može se mjeriti. Sljedeći put kada naiđete na sitni kvar, ne zaboravite da ste sposobni riješiti ga! Ako imate dodatnih pitanja ili trebate savjete, slobodno ostavite komentar ispod!

Objavljeno dana